Kasko Hesaplama

Araçlar karayollarında seyir halinde iken, otoparkta ve ev, iş yeri önlerinde park halinde iken çeşitli risklerle karşı karşıya bulunmaktadır. Araçlar karşılaşılabilen risklere karşı araç kasko sigorta şirketleri tarafından trafik sigortası yapılarak güvence altına alınmaktadır. Güvence altına alınan risklere göre kasko hesaplama yapılmaktadır. Kasko hesaplama nasıl yapılır sorusu araç kasko sigorta şirketleri tarafından cevaplanmakta ve hesaplama işlemi araç kasko sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Aracın markası, modeli, aracın durumu, aracın bulunduğu şehir, teminat altına alınacak risklere göre kasko hesaplaması yapılmaktadır.

Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketi araç kasko sigorta şirketlerine ışık tutmak amacı ile her yıl hesaplamış oldukları kasko fiyatlarını web sayfasında yayınlamaktadır. 2014 yılı kasko hesaplama yapılmış ve araç kasko sigorta şirketleri tarafından kasko teklifi olarak araç sahiplerine sunulmaktadır. Araç kaskosu hesaplanırken gözönünde bulunan riskler farklı paketlerle sunulmaktadır. Araç kasko sigorta şirketleri araç sigortası için standart kasko paketi, full kasko veya tam kasko paketi, ek teminatlı kasko paketi hazırlamaktadır. İsteğe bağlı araç sigorta süresi 1 yıldır. Standart kasko paketi araçları kısmi olarak korurken full kasko paketi tüm risklere karşı güvence altına almaktadır. Standart kasko paketi çarpma, çarpılma, düşme, devrilme, yuvarlanma, yanma, çalınma, çalınmaya teşebbüs risklerine karşı araçları teminat altına almaktadır.

Standart kasko paketi araçları kısmi olarak korumaktadır. Tam kasko paketi ise tüm risklere karşı korumaktadır. Araç sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri araç kasko sigorta şirketlerinin web sayfası üzerinden online kasko teklifi almaktadır. Birden fazla web sitesinden alınan kasko fiyatları listesi karşılaştırılmakta, riskler ve kasko bedeli incelenmekte, araç için uygun risk gruplarını içeren kasko paketi seçilmekte ve en uygun kasko fiyat teklifini veren araç kasko sigorta şirketine gidilerek araç kaskosu yaptırılmaktadır.

Kasko hesaplama nasıl yapılır sorusuna cevap veren kasko sigorta şirketleri kasko sigorta poliçesi hazırlamakta ve araç sahipleri ve kasko sigorta şirketi yetkilileri tarafından imzalanmaktadır. Kasko poliçesinde araca ait bilgiler, araç sahibine ait bilgiler, aracın korunacağı riskler, araç kaskosu başlama ve bitiş tarihi yazılı bulunmaktadır. Kasko poliçesi imzalanıp kasko ücreti ödendiğinde araç kaskolu olmaktadır ve 1 yıl boyunca kasko poliçesinde yazılı bulunan risklere karşı teminat altında bulunmaktadır. Araç sahipleri 1 yıl sonunda istedikleri takdirde araçlarını yeniden isteğe bağlı trafik sigortası yaptırmaktadır. İsteğe bağlı araç trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerli bulunmaktadır. Araç kasko sigorta şirketleri tarafından kasko hesaplama nasıl yapılır sorusuna cevap verilmektedir. Araç kasko sigorta şirketleri zaman zaman tafik sigortası kampanyaları düzenlemekte ve araç sahiplerine çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Araç Sigorta Fiyatları

Sirketlere Göre Kasko

Ak Sigorta Anadolu Sigorta Ankara Sigorta
Aviva Sigorta Ergo İsviçre Sigorta Dubai Sigorta
Liberty Sigorta Sompo Japan Sigorta Euro Sigorta
Ray Sigorta Şeker Sigorta Eureko Sigorta